Skale trudności i style wspinaczki

listopada 14th, 20110 Comments »

Skale trudności

 

Ustalanie skali trudności drogi jest sprawą w dużym stopniu uznaniową. Zazwyczaj autor (lub autorzy) pierwszego przejścia danej drogi proponuje wycenę jej trudności. Kolejne przejścia drogi pozwalają na dokonanie weryfikacji. W związku z tym, drogi o niewielu przejściach, przeważnie te najtrudniejsze, mają niepewne wyceny. Ponadto, wycena drogi może zostać zweryfikowana w związku ze zmianą jej stanu fizycznego (np. wskutek erozji skały) lub panujących w danym miejscu warunków (jak choćby przesuwanie się granicy lodowca). Bywa, że w różnych przewodnikach wspinaczkowych istnieją różne wyceny tej samej drogi.

Istnieje wiele skal trudności dróg skalnych. Większość skal ma charakter lokalny, tzn. jest stosowana w jednym kraju lub w jednym rejonie wspinaczkowym, w którym występuje charakterystyczny rodzaj formacji skalnych. Dostosowanie skal do natury wspinania w danym rejonie powoduje, że trudno jest je ściśle porównywać. Zazwyczaj wspinacz przyzwyczajony do jednego rodzaju skały odbiera drogi w obcym mu terenie jako trudniejsze, niż wspinacze, którzy mają w tym terenie duże doświadczenie.

Porównanie niektórych skal trudności dróg wspinaczkowych stosowanych na świecie:

 

Francuska Polska UIAA YDS
 (Kurtyki) (Tatrzańska) (USA)
1 I I 5.2
2 II II 5.3
2+ II+ II+ 5.4
3 III+ III 5.5
4 IV IV 5.6
4+ IV+ V- 5.7
5 V-
V V 5.8
V+ V+ 5.9
5+ V+/ VI- VI- 5.10a
VI- 5.10b
6a VI VI 5.10c
6a+ VI+ VI+ 5.10d
6b VI.1 VII- 5.11a
6b+ VI.1+ VII 5.11b
6c VI.2 VII+ 5.11c
6c+ VI.2+ VIII- 5.11d
VI.2+/VI.3 5.12a
7a VI.3 VIII 5.12b
7a+ VI.3+ VIII+ 5.12c
7b VI.4 IX – 5.12d
7c VI.4+ IX 5.13a
7c+ VI.5 IX+ 5.13b
8a VI.5+ 5.13c
8a+ VI.5+/ VI.6 X- 5.13d
8b VI.6 X 5.14a
8b+ VI.6+ X+ 5.14b
8c VI.7 5.14c
8c+ VI.7+ XI- 5.14d
9a VI.8 XI 5.15a
9a+
9b

Styl wspinaczki

 

 

Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.

W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:
- styl alpejski
- capsule
- styl wyprawowy (oblężniczy)

W zakresie ogólnej koncepcji działania w terenie o charakterze skałkowym:
styl francuski (sportowy)
styl brytyjski (tradycyjny)
styl saksoński (piaskowcowy)

Ze względu na wcześniejszą znajomość drogi i podejście do asekuracji:
OS – on sight, po polsku zwany od strzału – polega na czystym, tj. bez odpadnięcia lub obciążania liny, przejściu drogi bez jej znajomości. Korzystanie z podpowiedzi, uprzednia lustracja drogi lub obserwacja innych wspinaczy są niedozwolone.

Odmianą OS jest Flash (czasami uznawany za oddzielny styl) – podobnie jak przy OS drogę należy przejść w ciągu, lecz dopuszczane jest korzystanie z doświadczeń innych (podpowiedź, opis drogi).

RP – red point czyli czerwony punkt. Podobnie jak przy OS należy przejść drogę w ciągu, ale w razie odpadnięcia należy zjechać/zostać opuszczonym do najbliższego nohand rest, tj. miejsca odpoczynku bez użycia rąk. Po wypięciu liny z przelotów powyżej, można kontynuować wspinaczkę.

RK – Rotkreuz czyli czerwony krzyż – podobnie jak przy RP po odpadnięciu należy zjechać do najbliższego nohanda i stamtąd kontynuować wspinaczkę. Nie trzeba wypinać liny z przelotów powyżej, więc część drogi pokonywana jest na wędkę.

AF – all free, french free – dopuszczalne jest obciążenie liny, wielokrotne próby na najtrudniejszych odcinkach drogi.

PP – pink point, pre protection czyli różowy punkt. Podobne jak RP, należy przejść całą drogę w jednym ciągu, a w razie odpadnięcia zjechać do najbliższego nohand resta. Podstawową różnicą jest fakt, że linę wpina się do uprzednio przygotowanych przelotów (zamiast zakładania samemu punktów asekuracyjnych).

TR – top rope czyli na wędkę. Lina asekurująca wspinacza biegnie na górę, przechodzi przez stanowisko i wraca do stojącego na dole partnera. Przejście drogi w tym stylu nie jest obecnie uznawane za klasyczne, jednak z uwagi na najmniejsze ryzyko urazów, wspinaczka na wędkę ma znaczenie w treningu, patentowaniu drogi, oraz we wspinaczkowej rekreacji, szczególnie u osób początkujących. Na komercyjnych ścianach wspinaczkowych najwięcej osób wspina się właśnie na wędkę

Źródło: pl.wikipedia.org

« Kurs wspinaczkowy ukończony
Wadi Gnai – wspinanie w Egipcie »

Categorized Under

Wszystkie

No Comments


*

Nasze wspinanie wspiera:

 

 

 

 

 | 

Reklama

Polecam

 

Strony

Archiwa

Pogoda na Jurze

Pogoda Zawiercie z serwisu